Szanowni Państwo!
Drodzy Przyjaciele, drogie Przyjaciółki Fundacji Pro Akademika!
minął kolejny – czternasty rok działalności Fundacji Pro Akademika. Aż trudno uwierzyć, że w tym roku będziemy świętować piętnaście lat naszego istnienia! Ta wyjątkowa rocznica jest dla nas szczególną okazją do refleksji nad dotychczasowymi sukcesami Fundacji – sukcesami, których nie osiągnęlibyśmy bez osób takich jak Wy. Dzięki Waszemu wsparciu kolejny rok z determinacją realizowaliśmy misję pomagania tym, którzy swoją pracą przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa otwartego, gotowego na zmiany i wyzwania. Tym samym obiecujemy, że będziemy ją realizować przez co najmniej kolejnych piętnaście lat!
W 2024 roku przyznaliśmy trzy Stypendia Twórcze im. prof. Zbigniewa Pietrasińskiego, każde o wartości 10 tysięcy złotych. Stypendia Twórcze to specjalne wyróżnienie przyznawane przez Fundację Pro Akademika, które powstało z inicjatywy profesora Zbigniewa Pietrasińskiego. Zgodnie z jego wolą stypendia te przeznaczone są dla najlepszych – najbardziej aktywnych i zaangażowanych studentów, studentek, doktorantów i doktorantek naszej uczelni. W ubiegłym roku kolejny raz wyróżniliśmy te osoby, które zdobytą wiedzę naukową przekładają na twórczą praktykę – czy to w działalności społecznej, czy artystycznej. W gronie stypendystów i stypendystek znalazła się między innymi pani Emilia Kaczmarek, absolwentka kierunku Życie publiczne Wydziału Nauk Społecznych, laureatka konkursu 25under25 magazynu „Forbes” w kategorii Wspieranie różnorodności oraz założycielka Fundacji Akcja Menstruacja, pierwszej polskiej organizacji walczącej z ubóstwem menstruacyjnym:
Chcę zostać zaangażowaną badaczką społeczną i z pomocą danych mieć wpływ na otaczający mnie świat. Zależy mi na wiedzy użytecznej, przekazywanej w sposób demokratyczny i zrozumiały dla każdego. Wyobrażam sobie, że będę mogła połączyć pracę akademicką z działalnością społeczną i w ten sposób wprowadzać zmianę społeczną.
Emilia Kaczmarek
stypendystka w roku ak. 2023/2024, Stypendia twórcze im. prof. Zbigniewa Pietrasińskiego
Fundusz Stypendialny Talenty od lat wspiera wybitnie uzdolnionych uczniów i uczennice oraz studentów i studentki z całej Polski. W ramach programu Talentów przyznajemy nie tylko stypendia finansowe lub rzeczowe, organizujemy też letnie i zimowe warsztaty rozwojowe, spotkania i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, zapewniamy całoroczne wsparcie psychologiczne i mentoringowe. W 2024 roku stypendia otrzymały aż pięćdziesiąt trzy osoby. Dwie osoby otrzymały stypendia celowe – na pokrycie czesnego za studia na Uniwersytecie SWPS oraz na pokrycie czesnego za studia na NYU Tisch School of the Arts w Nowym Jorku. W ramach dodatkowego wsparcia przyznaliśmy dziewięć stypendiów na realizację Mini Grantów – wybranych projektów służących rozwojowi stypendystów i stypendystek Talentów. Przez cały rok prowadziliśmy Program Mentoringowy Talentów, zorganizowany przy wsparciu merytorycznym Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu, gdzie mentorami są absolwenci i absolwentki Talentów. Zapewniliśmy też konsultacje psychologiczne dla osób, które wymagały takiej pomocy.
Ubiegły rok przyniósł Fundacji również kilka nowych inicjatyw. Jedną z nich było nawiązanie współpracy ze spółką RESQL – innowacyjnym system wspierającym szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej. Oznacza to, że od tego roku akademickiego Fundacja Pro Akademika będzie aktywnie angażować się w przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej w szkołach.
W 2024 roku po raz pierwszy w naszej historii ogłosiliśmy nabór do stypendiów przyznawanych w ramach Studenckiego Funduszu Wsparcia. Fundusz ten stanowi naszą odpowiedź na potrzeby wybitnych studentów i studentek znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, społecznej lub finansowej. Stypendia mają charakter celowy – przeznaczone są na kontynuację kształcenia i pokrycie części czesnego za naukę w Uniwersytecie SWPS.
To tylko wycinek działalności Fundacji Pro Akademika, a nasza praca się nie kończy. Wręcz przeciwnie – widzimy przed nami wiele nowych wyzwań, które wspólnie z Wami możemy skutecznie pokonać. Zawsze uważaliśmy, że nasza organizacja jest jedynie narzędziem, a to Państwo – nasi Darczyńcy, jesteście prawdziwymi architektami i architektkami pozytywnych zmian. Dlatego zwracam się do Was z gorącą prośbą o przekazanie 1,5% podatku dochodowego za 2024 rok na rzecz Fundacji Pro Akademika. Wasza pomoc to nie tylko wsparcie finansowe, ale również inspiracja do działania dla całej naszej społeczności.
Jak przekazać 1,5% podatku na rzecz Fundacji Pro Akademika? Wystarczy, że w deklaracji podatkowej wpiszecie nasz numer KRS: 0000373346. Jeśli planujecie wesprzeć konkretny program Fundacji, powinniście wskazać jeden z poniższych celów szczegółowych:
- Studencki Fundusz Wsparcia, dzięki któremu będziemy dalej pomagać finansowo wybitnym studentom i studentkom Uniwersytetu SWPS, którzy znajdą się w trudnej sytuacji czy to życiowej, społecznej lub finansowej,
- Stypendia Twórcze, które są przyznawane najlepszym studentom i studentkom, doktorantom i doktorantkom, takim, którzy przekładają swoje zainteresowania naukowe na praktyczne rozwiązania,
- Fundusz Stypendialny Talenty, który wspiera wyjątkową, uzdolnioną młodzież z całej Polski,
- Szkoły Da Vinci, czyli cel, w ramach którego Fundacja wspiera uczniów i uczennice Szkół da Vinci oraz realizowane przez nich projekty, w tym BiznesLab.
Jeszcze raz, z całego serca dziękuję za Waszą życzliwość oraz za to, że jesteście częścią naszej Fundacji.
Agata Siedlaczek
Dyrektorka zarządzająca Fundacji
Nasze akcje
Dostęp do unikalnych tekstów neoawangardy fotograficznej.
Dowiedz się więcejPrzeciwdziałanie przemocy rówieśniczej. Razem zadbajmy o lepszy klimat szkoły!
Dowiedz się więcej i wspierajWsparcie dla nauczycieli i nauczycielek przedmiotu Biznes i Zarządzanie
Dowiedz się więcej i wspierajZapewnienie zatrudnienia pracownicom i pracownikom akademickim z Ukrainy.
Dowiedz się więcejWsparcie psychologiczne i rozwojowe dla dzieci i młodzieży przebywających w ośrodku zakwaterowania uchodźców w Tomicach k. Warszawy.
Dowiedz się więcejWsparcie finansowe dla wyjątkowych, zdolnych studentów i studentek przeznaczone na kontynuację nauki.
Dowiedz się więcej i wspierajWsparcie psychologiczne dla osób przyjeżdżających do Poznania z objętej wojną Ukrainy.
Dowiedz się więcejPomoc nauczycielom i nauczycielkom w prowadzeniu angażujących zajęć zdalnych.
Dowiedz się więcejPomoc zdolnej młodzieży w edukacji i rozwoju.
Dowiedz się więcej i wspieraj